Wieliczka

Atrakcje turystyczne w Wieliczce

Bez wątpienia największą atrakcją turystyczną w Wieliczce jest kopalnia soli. Na jej temat przygotowaliśmy na naszej stronie osobny artykuł dostępny w menu górnym. Osobny dział powstał również na potrzeby obiektów sakralnych – zapraszamy również do zapoznania się z tymi zabytkami. Kopalnia soli i kościoły to jednak nie jedyny atrakcje, jakie można spotkać w Wieliczce. Władze gminy dbają o atrakcyjność regionu, dlatego warto zapoznać się z całym miastem.

Zwiedzając Wieliczkę natkniemy się na zabytki związane z górnictwem. Warto zobaczyć m.in. najstarszy szyb (z XIV wieku) Regis, czy nadszybia Górsko i św. Kingi.

Godnym polecenia obiektem jest również Muzeum Żup Krakowskich, które jest jednym z najstarszych muzeów górniczych w Europie. Posiada dwie ekspozycje – podziemną i na powierzchni. Ekspozycja na powierzchni znajduje się z Zamku Żupnym z licznymi zabytkami muzealnymi. Więcej informacji na temat muzeum i zamku można znaleźć na stronie internetowej www.muzeum.wieliczka.pl

Warto również wybrać się do późnobarokowego Pałacu Konopków, wybudowanego w drugiej połowie XVIII wieku. Budynek jest bardzo dobrze odrestaurowany. Innym pałacem w Wieliczce jest Pałac Przychockich, zlokalizowany na Rynku Górnym. Zbudowany został w stylu neoklasycznym na fundamentach starego ratusza. Pochodzi z około 1784 roku. Obecnie znajduje się tu Zespół Szkół Zawodowych.

Zwiedzanie Wieliczki nie może obyć się bez dokładnego spaceru po rynku miejskim, czyli Rynku Górnym w Wieliczce. Pochodzi on z okresu panowania Kazimierza Wielkiego. Rynek ma kształt kwadratu, z narożników którego odchodzą po dwie ulice. W średniowieczu biegł tędy szklak handlowy.

Z kolei na Rynku Dolnym znajduje się pomnik Adama Mickiewicza, ufundowany w 1903 roku. Warto także udać się do Sztygarówki – neogotyckiego budynku wzniesionego pod koniec XIX wieku. Niegdyś znajdowała się tu szkoła górnicza i muzeum, obecnie budynek jest siedzibą Starostwa Powiatowego w Wieliczce. Dla osób lubiących miłe spacery polecana jest Aleja Jana Pawła II i Ogród Żupny. Jest to szlak turystyczny w sąsiedztwie Zamku Żupnego. 

Atrakcje Wieliczki

Polecamy

Dla turystów, którzy planują pobyt w Chorwacji, polecamy temat kulinarny - Chorwacka kuchnia.

Poznaj Marina Dinevi - najnowocześniejszy i największy port jachtowy na wybrzeżu Morza Czarnego.

Setka po Łódzku to wspaniała rajdowa impreza odbywającą się na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.