Wieliczka

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli „Wieliczka” to jedyny obiekt górniczy na świecie, który czynny jest od średniowiecza do dnia dzisiejszego. To był główny argument przemawiający za tym, aby wpisać kopalnię soli na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO 8 września 1978 roku. Jest to kopalnia soli kamiennej, która historią sięga XII wieku (odkryto wówczas w Wieliczce złoża soli). Liczy 9 poziomów, z czego ostatni znajduje się na głębokości 327 metrów pod ziemią, a łączna długość chodników w kopalni przekracza 300 kilometrów. Kopalnia była symbolem bogactwa nie tylko regionu, ale i całego państwa. Od XVIII wieku stała się również atrakcją turystyczną i obecnie jest jednym z najpopularniejszych obiektów odwiedzanych przez turystów w Polsce.

Trasa turystyczna kopalni zajmuje około 3 kilometrów i składa się z 20 komór, umiejscowionych na 3 poziomach (głębokość od 64 do 135 metrów). Każdego roku kopalnię odwiedza około miliona turystów, w tym także zagranicznych (głównie Brytyjczycy i Niemcy). Zwiedzanie zajmuje około 2 godzin.

Cennik

Indywidualne zwiedzanie trasy turystycznej kopalni kosztuje 52 zł (bilet normalny) lub 38 zł (bilet ulgowy). Istnieje także możliwość zakupu biletu rodzinnego (2 osoby dorosłe, 2 dzieci w wieku 4-17 lat) w cenie 142 zł. W cenie biletu jest usługa przewodnicka. Nieco taniej bilety będą kosztować dla zorganizowanych grup turystycznych, którzy wcześniej zarezerwują termin zwiedzania. Osoby, które chcą dowiedzieć się nieco więcej o pracy górnika w kopalni soli i zobaczyć prawdziwą pracą pod ziemią, powinny skorzystać z opcji „Trasa górnicza”. Istnieją także inne dodatkowe opcje zwiedzania w różnych cenach – szczegóły znajdują się na oficjalnej stronie kopalni pod adresem www.kopalnia.pl

Komora Mikołaj Kopernik w Wieliczce

Polecamy

Będąc na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego, odwiedź piękną portową miejscowość Trogir.

Plaża w Sveti Vlas to wspaniała i zadbana plaża do rodzinnego wypoczynku. Przeczytaj opis tego miejsca na naszej stronie turystycznej.

Pragniesz wziąć udział w Rajdzie Wieczornym? Przeczytaj najpierw informacje, gdzie położony jest Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich.