Wieliczka

Kościoły w Wieliczce

Kościół to przede wszystkim miejsce kultu religijnego, ale także bardzo często wartościowy zabytek pod względem historycznym i architektonicznym. Na trasie zwiedzania Wieliczki znajdzie się z pewnością kilka obiektów sakralnych, z którymi warto się dobrze zapoznać. W dawnym okresie Wieliczka posiadał 5 kościołów, z których przetrwały 3. Dodatkowo wybudowano także jeden nowy. W mieście znajdują się także dwie nieczynne synagogi żydowskie i miejsce zebrań dla świadków Jehowy. Wieliczka położona jest na terenie rzymskokatolickiej archidiecezji krakowskiej i luterańskiej diecezji katowickiej. W mieście znajdują się dwa cmentarze - rzymskokatolicki i żydowski.

Poniżej prezentujemy kościoły, które spotkamy w Wieliczce.

Klasztor pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu

Klasztor pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu znajduje się w północno-zachodniej części Wieliczki. Kościół został wybudowany w stylu barokowym w latach 1624-1626 i był pierwszą murowaną świątynią małopolskiej prowincji reformatorów. Znaczne sumy na budowę świątyni przeznaczył król Zygmunt III z dochodów tamtejszej kopalni. Klasztor wraz z dziedzińcem dobudowano 15 lat później. Klasztor nieprzerwanie istnieje do dzisiaj.

Czytaj więcej: Klasztor pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu

Kościół parafialny p.w. św. Klemensa

Kościół św. Klemensa (papież) pierwotnie został wzniesiony w 1381 roku i zachował się do 1786. Ten gotycki kościół został zniszczony na skutek trzęsienia ziemi, spowodowanego kopalnią soli. Zniszczenia były bardzo poważne i nie da się dokładnie określić, co znajdowało się w świątyni. Praktycznie zachowały się tylko fundamenty, na których postawiono nowy kościół.

Czytaj więcej: Kościół parafialny p.w. św. Klemensa

Polecamy

Hiszpania to kraj o wielu tradycjach i niespotykanych nigdzie indziej imprezach. Warto dowiedzieć się m.in. czym jest La Tomatina święto pomidora.

Chorwackie owoce i warzywa to bardzo ciekawe zagadnienie - przeczytaj informacje na tej stronie, zwłaszcza jeśli myślisz o spędzenie wakacji w Chorwacji.

Przeczytaj informacje o jednym z największych miast Bułgarii - Burgas. Zobacz, gdzie jest położenie oraz co warto w nim zwiedzić.