Wieliczka

Klimat w Wieliczce

W Wieliczce panuje bardzo charakterystyczny klimat. Z jednej strony mamy do czynienia ze strefą umiarkowanego klimatu podgórskiego (powietrze napływające z nizin i kotlin), a z drugiej wpływ powietrza Pogórza Karpackiego (umiarkowany ciepły klimat). Lokalnie na terenie gminy mogą wystąpić różnice temperatur, w zależności od położenia nad poziomem morza. Średnia roczna temperatura wynosi od 7,4 do 8 stopni Celsjusza. W Wieliczce możemy także zaobserwować miejscowy wzrost temperatury, spowodowany przemysłem (strefa przemysłowa o znacznej emisji zanieczyszczeń).

Na terenie miasta wyróżnione są 3 obszary o różnych typach mezoklimatycznych:

1. Stoki i grzbiety powyżej 40 metrów nad dnami dolin, znajdujące się w północnej i zachodniej części miasta. Klimat jest tutaj najkorzystniejszy, dzięki czemu występują tu bardzo dobre warunki aerosanitarne.

2. Stoki północne - temperatury nieco niższe niż na obszarze z punktu 1., niemniej jednak klimat stosunkowo korzystny. Średnie temperatury są wyższe o 1-2 stopnia Celsjusza niż w dnach dolin.

3. Dna dolin - obszar z najniższymi temperaturami, słaba wentylacja, dużo zimnego powietrza. Ogólnie tego typu klimat określa się jako niekorzystne, przez co warunki aerosanitarne również nie są korzystne.

Pogoda w Wieliczce

Poniżej prezentujemy skróconą prognozę pogody dla miejscowości Wieliczka. Na podstawie tej prognozy sprawdzimy aktualną temperaturę, wilgotność, kierunek i szybkość wiatru oraz zachmurzenie i opady. Wszystkim turystom wybierającym się do Wieliczki, życzymy jak najlepszej pogody.

Parse error in downloaded data

Polecamy

Bułgaria to nie tylko morze i plaża, ale także góry. Poznaj pasmo górskie Stara Płanina na Półwyspie Bałkańskim.

Dowiedz się, gdzie leży Wieś Dobra w gminie Stryków w kontekście Rajdu Wieczornego.

Szukasz taniego noclegu w Hiszpanii? Sprawdź, co ma do zaoferowania Malaga - zaplanuj niezapomniane wczasy w tym regionie.